Jak na to? Vyvolání černobílého filmu

černobílý film

Vyvolání černobílého negativního filmu

Černobílý film je stále populární. Jak si doma jednoduše poradit s jeho vyvoláním? To se dozvíte v tomto článku.

Příprava

Budeme potřebovat

  • Vývojnici neboli vyvolávací tank.
  • Odměrný válec nebo alespoň kuchyňskou odměrku na 1 litr, dělenou nejméně po dcl
  • Vývojku a ustalovač, obé se prodává jak v práškové formě nebo v tekutém koncentrátu. S tekutým koncentrátem je jednodušší práce, práškové vývojky mohou ale dávat lepší výsledek.
  • Teploměr.
  • Kyselinu octovou nebo citrónovou, ale bude dostačovat i obyčejný kuchyňský 8% ocet.
  • Smáčedlo.

cívka s černobílým filmem vývojka na černobílý film vývojnice na černibílý film vyvolaný černobílý negativ

Roztoky

  • Ideální je připravit si všechny roztoky předem. Zkušenější mohou připravovat následující roztok během práce, ale příliš to nedoporučuji, každá komplikace může konečný výsledek podstatně ovlivnit, ne-li zhatit!
  • Vývojka – dle návodu u vývojky rozmícháme ve vodě tak, aby výsledkem byl 1l vodního roztoku o teplotě 20oC, což je obvyklá teplota pro vývojky. (Zkušenější vědí, že teplotou se dá ovlivňovat čas vyvolávání a gradace (kontrast) výsledku)
  • Přerušovací lázeň – obvykle octový roztok ve 2-4% koncentraci – tedy při použití kuchyňského 8% octa cca 700ml vody a 300ml octa. Opět 20oC.
  • Ustalovač – dle návodu použitého ustalovače připravíme opět 1litr roztoku o teplotě 20oC
  • Smáčedlo – v prodeji běžně např. Fotonal, ale mezi námi, stejnou službu nám udělá kapka kuchyňského Jaru na nádobí

Postup práce

  1. Založení filmu - vyjmeme film z fotoaparátu a konec filmu, který čouhá z kazety zastřihneme do kulata (stačí zastřihnout rohy filmu) pro snadnější nasunutí do cívky vývojnice. Pozor, u svitkového filmu musíme tuto operaci zvládnout potmě! V naprosté tmě nasuneme film do spirálové cívky vývojnice (tuto operaci doporučuji „nacvičit“ ještě za světla na nějakém starém, již vyvolaném filmu). Cívku s nasunutým filmem vložíme do vývojnice a vývojnici uzavřeme světlotěsným víkem. Nezapomeňte předem zkontrolovat těsnění ve víku vývojnice. Dále již pracujeme na světle.
  2. Vyvolávání - vlijeme připravenou vývojku do vývojnice. Není od věci film ve vývojnici předem smočit vodou 20oC. Mícháme dle návodu překlopením vývojnice, obvykle 3x 10vteřin v první minutě vyvolávání a dále vždy prvních 10 vteřin v každé další minutě. Obvyklá doba vyvolávání je 6-8 minut, záleží na filmu a použité vývojce (viz návod vývojky)
  3. Přerušení – vylijeme vývojku z vývojnice (dá se ještě použít), do vývojnice nalijeme připravenou přerušovací lázeň. Několikrát řádně promícháme otočením vývojnice, vylijeme a poté krátce propláchneme čistou vodou 20oC.
  4. Ustálení – nalijeme připravený roztok ustalovače a mícháme podobně jako u vývojky. Obvyklá doba ustálení je u negativů 3-5minut. Použitý ustalovač se opět dá ještě cca 2x použít.
  5. Praní – v tekoucí vodě 20oC cca 10-15 minut. Pokud není k dispozici tekoucí voda se stálou teplotou, vyměníme několikrát vodu a řádně mícháme. Účelem je zcela vymýt soli stříbra v ustalovači. Pozor, příliš vysokou (ale i příliš nízkou) teplotou můžete smýt celou emulzi a film tak v závěru zcela znehodnotit.
  6. Smáčení a sušení – na závěr film propláchneme roztokem smáčedla (stačí na závěr praní přidat 1-2 kapky zmíněného Jaru). Smyslem je, aby při schnutí nevznikaly na filmu fleky od schnoucí vody. Film pověsíme pomocí např. kolíčku na prádlo v koupelně na šňůru a necháme zcela uschnout.

Vyvolaný a suchý film rozhodně nestáčíme zpět do ruličky. Ideální je film rozstříhat po 4-6ti políčkách a vložit do filmového trezorku, nebo alespoň do obálky. Tím zabráníme poškrábání filmu a film je připraven k dalšímu zpracování.

To nezvládnu…

Ať už z jakéhokoli důvodu máte dojem, že tato práce pro Vás není, nebo jen nemáte ty správné pomůcky a přesto se černobílým filmem chcete zabývat, jednoduše využijte našich služeb. Nabídka ručního vyvolání černobílých filmů patří do našeho portfolia služeb stejně jako zpracování fotek z nich a následná digitalizace.

Vyvolání filmu

A pamatujte – exponované filmy, ať už černobílé nebo barevné, je nutné vyvolat co nejdříve. Exponovaná fotografická emulze časem degraduje a výsledek by po delším čase mohl být nepoužitelný.

Dobré světlo

Pavel Körner

Foto Pavel Körner

Pavel KörnerPanská 134/1,Jindřichův Hradec
IČO: 11329416

Využíváme platební bránu GoPay

Využité platební brány
S S láskou k fotografování vytvořil 1. Web IT

Nastavení cookies: Aby web zůstal tak, jak ho znáte

Aby naše webové stránky zůstaly tak, jak je znáte, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies tj. malých souborů, které se Vám ukládají v prohlížeči. Slibujeme, že Vaše data u nás budou v bezpečí.

Nechcete-li i přes to uchovávání dat povolit, stačí .