AKCE! Do NEDĚLE nakupujte s 10% slevou na alba a fotorámečky. V košíku zadejte kód: albaramy10
V minulém díle jsme si řekli pár postřehů k focení zvířat v divoké přírodě. Pokud se ale teprve chystáte překročit hranici mezi zcela amatérským cvakáním na automat a řekněme poloprofesionálním focením s připravenou kompozicí, bude vhodné začít nejdříve tam, kde jsou zvířata tak nějak lépe k dispozici a lépe nasvětlená – v ZOO.
Africké šelmy a různá další exotická zvířata na dosah ruky – to je obrovskou výhodou focení zvířat v ZOO. Detailní fotografii libovolného zvířete můžete získat bez nutnosti cestování na vzdálený kontinent, dlouhých hodin studia jeho chování ve volné přírodě a dá se říci i bez drahého vybavení. Focení v ZOO má tato výrazná specifika:
Možnost přiblížit se objektu fotografie velmi blízko je vyvážena právě přítomností bariér – plotu, klece, nebo skla. Skleněné stěny, které jsou v českých ZOO v posledních letech čím dál častější, umožňují autentičtější vizuální kontakt, zpravidla ale představují riziko různých odlesků a hlavně nebývají úplně čisté. K zamezení odlesku je možné přitisknout objektiv přímo na sklo, nebo se přitisknout ke sklu s bundou přes hlavu, na škodu není ani hadřík s čisticím prostředkem na sklo, kterým si uděláte mezi otisky rukou čisté okénko.
U mříží a plotů se může podařit přiblížit objektiv tak, že mříž buď není v záběru, nebo díky hloubce ostrosti objektivu na fotografii nebude vidět. U nižších plotů můžeme samozřejmě zkusit fotit přes horní okraj, ale opět – nedopouštějte se zbytečného vandalismu na zařízení zahrady. Dobrým pomocníkem mohou být i obyčejné hliníkové schůdky ze supermarketu, tedy pokud vás s nimi pustí dovnitř – na to je vhodné se předem zeptat. Některá zvířata by mohla neobvyklá činnost návštěvníků rušit.
Samostatným tématem je pozadí fotografií – určitě nechceme, aby v pozadí za pravým indickým tygrem postával turista v reflexní teplákové soupravě. Najít pro fotografii správný úhel, kde bude za zvířetem vidět pouze zbytek výběhu, může být jedním z řešení. Velmi dobrou metodou je ovšem volba takové hloubky ostrosti, při které bude kromě ostrého samotného zvířete zbytek rozmazaný. Nejen že to propůjčuje fotografii jistou dávku intimity, ale zcela to eliminuje i velmi nevhodné pozadí. I uměle vytvořená „krajina“ v zoo, která zahrnuje falešné kameny a dekorace na zdi výběhu tak nemusí vadit a výsledná fotografie bude k nerozeznání od fotky z divoké přírody.
Krásně vybarvené a detailní fotografie exotických, ale i tuzemských zvířat v zoo jsou ozdobou nejen domácích fotoalb. Velmi doporučujeme zvolit pro jejich tisk velký formát a vyzdobit jimi třeba dětský pokoj. Vyvedené na fotoplátně mají potom značnou přidanou estetickou hodnotu a jsou vhodné i jako velmi pěkný dárek.
Fotografie v náhledu: Tambako the Jaguar